Zajęcia z Pedagogiem Specjalnym

Praca pedagoga specjalnego najczęściej skupia się  wokół dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i z niepełnosprawnościami.  Zadaniem pedagoga specjalnego jest wszechstronne wspomaganie funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego na  terenie grupy, prowadzenie zajęć indywidualnych w oparciu o Indywidualny Program  Edukacyjno - Terapeutyczny (IPET).

Pedagog specjalny pracuje w grupie rówieśniczej w której znajduje się dziecko z  oraz prowadzi indywidualne zajęcia terapeutyczne które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, poznawczej, społecznej, adekwatnie do jego potrzeb.

Terapia pedagogiczna prowadzona w przedszkolu skierowana jest przede wszystkim dla dzieci z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Najczęściej stosowane metody w pracy pedagoga specjalnego:

• bajkoterapia
  • nauka globalnego czytania (czytanie całowyrazowe)
  • muzykoterapia
  • arteterapia
  • Program M.Ch. Knillów
  • Metoda W. Sherborne
  • Pedagogika Zabawy
  • metody relaksacyjne

„Gdy coś powiesz – zapomni,

Gdy coś pokażesz – zapamięta,

Gdy pozwolisz działać – zrozumie”

W pracy z dziećmi  szczególnie tymi z niepełnosprawnościami pracujemy zgodnie z zasadami:

•  poglądowości, dajemy dziecku możliwość wszechstronnego, polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości, czyli za pomocą wszystkich zmysłów
  • indywidualizacji- czyli  dostosowania zadań od psychofizycznych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby , możliwości i tempo pracy
  • zasada stopniowania trudności- wychodzimy od tego co łatwe, co dziecko zna, aby wzmocnić w nim wiarę we własne siły. To mobilizuje dziecko do przezwyciężania niepowodzeń
  • systematyczności
  • trwałości wiedzy- wielokrotnego powtarzania nabytej wiedzy i umiejętności
  • współpracy z rodzicami- w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

mgr Halina Przetacka

-pedagog specjalny