Integracja Sensoryczna

Integracja sensoryczna jest „naukową zabawą” która ma na celu w sposób przyjemny i akceptowalny przez dziecko wpływać na usprawnienie wszystkich procesów integrujących informacje docierające ze zmysłów ciała.
SI ma na celu wspieranie dziecka w prawidłowym funkcjonowaniu w domu, szkole, społeczeństwie.
Zajmuje się stopniowym kształceniem się i wytwarzaniu coraz większego i pełniejszego współdziałania miedzy zmysłowego. Uczy jak prawidłowo interpretować bodźce intensywnie docierające ze środowiska zewnętrznego oraz prawidłowo na nie reagować.
Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego.

Najczęstszymi objawami, deficytami Integracji Sensorycznej są:

• Deprywacja sensoryczna – zbyt mała ilość doświadczeń zmysłowych. Dziecko nie umie reagować na bodźce których jeszcze nigdy nie doświadczyło z powodu różnych czynników.
  • Wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
  • Niewłaściwym poziomem uwagi,
  • Obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
  • Opóźnionym rozwojem mowy,
  • Nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej,
  • Trudnościami w zachowaniu.

Terapia SI ma na celu wyeliminowanie, maksymalne zmniejszenie deficytów.
Podczas terapii pracujemy z dziećmi w sposób jak najbardziej atrakcyjny, wykorzystujący wielorakie ćwiczenia które maja na celu zlikwidowanie bądź zmniejszenie czynników blokujących prawidłową interpretacje bodźców zmysłowych. Ćwiczenia muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka (do obszaru najbliższego rozwoju). Tylko takie działania nie zniechęca dziecka do dalszej pracy.

mgr Mariusz Wardak

-terapeuta SI