Godło Polski
1
2
lato-grupa-3
lato-grupa-4
5
6
lato-grupa-7
lato-grupa-8
lato-grupa-9

Przedszkole nr 2 w Radzyminie

Przedszkole nr 2
ul. Witosa 78
05-250 Radzymin 

tel:735039559

email: pp2sekretariat@wp.pl

email: pp2radz@wp.pl

 

Grupa 6

Grupa VI

" Żabki"

Wychowawcy:

Małgorzata Gzowska

Iwona Łykowska

 

Drodzy Rodzice!

Minął pierwszy tydzień w przedszkolu – czas poznawania nauczycieli i kolegów, przyzwyczajania się do nowego miejsca i zasad. Pierwsze dni są trudne zarówno dla dziecka, jak i dla Was. Dziecko znajduje się w całkiem nowej sytuacji: po raz pierwszy przebywa przez tyle czasu bez najbliższych, w miejscu, które dopiero poznaje i w którym panują inne zasady i zwyczaje niż w domu. Zmienia się też rozkład dnia. Wy natomiast obawiacie się zapewne, jak poradzi sobie dziecko, odczuwacie niepokój w związku z oddaniem go pod opiekę obcych osób i zwyczajnie za nim tęsknicie. Jest to naturalna reakcja na zaistniałą sytuację.

Nauczyciele i personel przedszkola starają się, by proces adaptacji przebiegł jak najłagodniej. Dlatego w pierwszych tygodniach zwracamy szczególną uwagę na zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa w przedszkolu. Poprzez wspólne zabawy zachęcamy do nawiązywania kontaktów z nauczycielami, kolegami i koleżankami oraz do poznawania ich imion, umożliwiamy poznanie sali, innych pomieszczeń przedszkolnych i ogrodu. Dzieci stopniowo poznają rozkład dnia i zasady panujące w przedszkolu. Uczą się rozpoznawać swój znaczek i dowiadują się, do czego służy.

Ze względu na to, że nowa sytuacja może być dla dziecka trudna, w tym tygodniu poznawaliśmy nazwy podstawowych emocji (wesoły, smutny), uczyliśmy się wyrażać je słowami i poprzez wyraz twarzy. Dzieci słuchały opowiadania o pierwszym dniu w przedszkolu. Występowali w nim Tola i Tomek, którzy będą się pojawiać w opowiadaniach i ćwiczeniach przez cały rok. Uczyliśmy się też różnych zabaw ruchowych, w tym kilku tradycyjnych: Kółko graniaste, Mało nas i Balonik, które zachęciły dzieci do wspólnego działania i stworzyły radosną atmosferę. Dzieci miały okazję lepić z plasteliny, kolorować i malować za pomocą gąbek. Rozmawialiśmy również o tym, co znajduje się w łazience i w jaki sposób należy z tego korzystać.

Wsparcie Rodziców podczas pierwszych tygodni w przedszkolu jest dla dziecka bardzo ważne. Jeżeli to możliwe, warto dostosować rytm dnia w weekendy do rytmu dnia w przedszkolu – jeśli godziny drzemki i posiłków będą się pokrywać, maluch nie będzie zmęczony w czasie zajęć i łatwiej mu będzie zasnąć podczas odpoczynku, chętniej też zje posiłek. Ważne jest wspólne spędzanie czasu, najlepiej w dobrze znanym miejscu, unikając dodatkowych atrakcji – dziecko przeżywa już w tym momencie wystarczająco dużo emocji. Spokój i okazywanie zaufania wobec nauczycieli sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej. Istotne jest też rozpoczęcie i zakończenie dnia w przedszkolu: punktualne przybycie, czułe, ale krótkie pożegnanie i zapowiedź (koniecznie spełniona), kto i o której godzinie odbierze dziecko. Dzięki temu maluchowi łatwiej będzie wejść do sali i znieść rozstanie.

Linki

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.