Grupa 3

Tematy kompleksowe na miesiąc październik:

1.   W zdrowym ciele zdrowy duch

2.   Jesienią w parku

3.   Jesienią w lesie

4.   Przygotowania do zimy

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

·         Wytwarzanie miłej i życzliwej atmosfery w grupie poprzez codzienne zabawy z powitanką.

·         Przestrzeganie ustalonych zasad w grupie przedszkolnej, w ogrodzie, w trakcie spacerów.

·         Zachęcanie do samodzielności w zakresie dbania o porządek w kącikach, w szafkach indywidualnych w szatni.

·         Poznanie funkcji instytucji niosących pomoc: lekarza, pielęgniarki.

·         Zachęcanie do spożywania surowych i przetworzonych owoców i warzyw.

·         Rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw i ich roli w codziennej diecie.

·         Odbieranie otaczającego świata poprzez różne zmysły.

·         Poznawanie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z jesienią – w parku, w lesie, w gospodarstwie domowym.

·         Kształtowanie umiejętności sprawnego przeliczania w granicach możliwości dzieci, porównywania liczebności zbiorów; porządkowania ich według rosnącej lub malejącej liczby elementów.

·         Wprowadzenie wzoru graficznego liczby 1 oraz liter a, A, l, L, m, M; nazywanie ich, tworzenie i odczytywanie sylab i prostych wyrazów.

·         Kształtowanie umiejętności klasyfikowania według dwóch, trzech cech.

·         Ćwiczenie pamięci wzrokowej poprzez składanie obrazków z części, czytanie globalne wyrazów odnoszących się do tematu zabawy.

·         Nauka piosenek i pląsów.

·         Wdrażanie do udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach znanych dzieciom.

·         Zachęcanie do wypowiadania się w aktywności plastycznej, ruchowej i muzycznej – tworzenie improwizacji ruchowych, muzycznych i dowolnych prac plastycznych.

·         Kształtowanie umiejętności odczytywania instrukcji obrazkowej  – rozwijanie myślenia logicznego.

·         Rozwijanie sprawności manualnej i grafomotorycznej podczas zabaw ruchowo-słuchowo -wzrokowych i graficznych.

·         Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci w zabawach i ćwiczeniach ruchowych.

·         Rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi podczas codziennej aktywności dzieci.

·         Poszerzanie słownika dzieci o nazwy dyscyplin sportowych, drzew.

·         Kształtowanie umiejętności budowania wypowiedzi poprawnej pod względem gramatycznym i logicznym.

·         Wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich poprzez codzienne czytanie dzieciom tekstów literatury dziecięcej.

·         Wspomaganie rozwoju dzieci w zabawach prowadzonych indywidualnie i w małych zespołach zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zainteresowaniami

,,Jarzynowy wóz”

Ref. Jechał, jechał wóz,

Smaczne rzeczy wiózł,

Tur, tur, turkotał,

Smaczne rzeczy wiózł.

Tu marchew czerwona ,

kapusta zielona,

rzodkiewek czerwone kuleczki,

w słonecznym kolorze słonecznik.

Tu strączki fasoli

i bobu do woli,

szpinaku zielona tam góra,

i burak pąsowy jak burak.

„Kasztanowe miasto”

W kasztanowym mieście
wszystko jest z kasztana:
kasztanowe drzewa

kasztanowe liście.

Kasztanowy konik…

Dla Rodziców!

W minionym tygodniu zajmowaliśmy się warzywami i owocami.Rozpoznawaliśmy  różne rodzaje owoców i warzyw,dowiedzieliśmy się,gdzie rosną ,a także dlaczego ich jedzenie jest tak ważne dla naszego zdrowia.Poznaliśmy literę o jak owoce lub Ola.Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę na początku,w środku i na końcu podawanych wyrazów.

Zajęcia dodatkowe:

Jęz. angielski